Čtvrťáci v Praze

29.09.2021

Ve středu 22. 9. vyrazily obě čtvrté třídy na exkurzi do Prahy. Ráno bylo sice deštivé, ale v Praze se počasí vylepšilo.

Výlet začal prohlídkou Hradu a hradních interiérů. S paní průvodkyní prošli žáci postupně všechna nádvoří Hradu a všude se dozvěděli něco zajímavého o naší historii. Vyslechli si také pověsti, které se váží k různým objektům na Hradě. Viděli výměnu hradní stráže a s otevřenou pusou hleděli na obrovské prostory uvnitř katedrály sv. Víta. Zde nejvíc obdivovali krásné vitráže v oknech chrámu a zaujala je pověst o sv. Janu Nepomuckém, který tu má hrobku. Dozvěděli se také, kde jsou ukryté české korunovační klenoty a kdo má klíče od jejich pokladnice.

Dále navštívili krásný Vladislavský sál, původně určený k rytířským kláním, a viděli i skutečný královský trůn a repliky korunovačních klenotů. Exkurze pak pokračovala kolem baziliky sv. Jiří do Zlaté uličky. Tady si žáci mohli koupit zajímavé suvenýry. Prohlídka Hradu končila návštěvou známé věže - hladomorny Daliborky.

Po Starých zámeckých schodech sešli do překrásné Valdštejnské zahrady a přes Malou stranu ke Karlovu mostu. Předtím se ale všichni občerstvili, kde jinde než v "mekáči". Na Karlově mostě si poslechli pověst o hodném vodníku Kabourkovi z Čertovky a také si mohli přát přání u křížku Jana Nepomuckého.

Trasa končila na Staroměstském náměstí, kde viděli odbíjet orloj. Tady se také rozloučili s hodnou p.průvodkyní a pak už je čekal pouze závěr výletu - cesta metrem , prohlídka sv. Václava na koni a odjezd autobusem zpátky domů.

Přestože výlet byl dlouhý a celkem náročný, všichni ho zvládli bez problémů a při cestě zpátky v autobuse některým energie skutečně nechyběla!